Lézer transzfer
Strassz
Strassz készítés folyamata |
Grafikai előkészítés |
Vágóplotterek
Kontúrvágás GreatCut-on keresztül |
Vágás a GreatCut-on keresztül |
Melyik papír hogyan működik?
Az általunk forgalmazott transzferpapírok mindegyike csak lézer- vagy led nyomtatóval nyomtatható, tintasugaras készülékkel nem lehet rájuk nyomatot felvinni, mert nem szárad meg rajta a vizes bázisú nyomat, elfolyik azon.
TTC - fehér vagy nagyon világos textilek nyomása
A TTC transzferpapírra tükrözve nyomtatjuk ki az ábrát, és nagy nyomás leadására képes hőpréssel visszük fel a textilre. Célszerű ollóval, vagy plotterrel körbevágni a mintát felpréselés előtt.
A hőpréselés hatására a nyomat átkerül a textilre, és a tetejére egy nagyon vékony, átlátszó hártya kerül, aminek szerepe, hogy a mosásállóságot javítsa. Ez a hártya nagyon minimálisan ugyan, de látható, ezért célszerű körbevágni a nyomatot, hogy minél kisebb legyen a hártyával borított felület.
Ezért az egyszerűbb, könnyen körbvágható minták (fényképek, kör alakú nyomatok) nyomására ajánljuk.
OBM - sötét textilek nyomása
Az OBM transzferpapír azért alkalmas bármilyen színes vagy fekete textilre történő nyomásra, mert fehér alapú, ez adja meg az alapszínt. Mivel a nyomtató festéke nem tud tökéletesen fedni, ezért ahhoz, hogy színhű legyen a nyomat, és ne tolódjanak el a színek, szükséges egy fehér bázis - ezt már tartalmazza az OBM.
A nyomatot nem kell tükrözni, mert arccal felfelé kerül a textilre. Viszont mivel fehér alapja van, ezért célszerű pontosan körbevágni, hiszen ahová nem nyomtatunk grafikát az OBM-re, ott az fehér színű marad - azaz körbevágás nélkül a grafika körül egy fehér téglalap látható.
Fényképek, vagy egybefüggő grafikák esetén használható jól, mert ollóval, karos vágóval vagy plotterrel könnyen vágható. Összetettebb vagy bonyolultabb grafikák esetén másik papírt célszerű használni (WoW 7.8 vagy T.One)
T.One - fehér vagy világos textilek nyomtatásához, vágás és plotterelés nélkül
Ez a transzferpapír nagyon hasonlít a TTC-hez, de a fő különbség, hogy a mosásállóságot javító hártyaréteg csak azon a részen kerül a textilre, ahol nyomat van. Ezért egyáltalán nem szükséges körbevágni a nyomatot. Emiatt alkalmas összetettebb grafikák felvitelére is, plotterelés nélkül.
Fontos, hogy csak erőteljes színek használatával működik jól az "ön-körbevágás", melyek fedettsége minimum 60%. Abban az esetben ha világosabb, azaz 60%-nál kisebb fedettségű színeket kell használni, az csak fehér toneres nyomtatóval lehetséges - itt ugyanis fehér színnel tudjuk kitölteni a hiányzó lefedettséget. Ilyen nyomtatókat az OKI gyárt, melyeket mi is forgalmazunk.
(Hagyományos nyomtató esetén a tonerösszetétel befolyásolhatja, hogy alkalmas-e az adott típusú készülék ezen transzferpapír nyomtatására.)
Nagy nyomáserő leadására képes hőprés szükséges hozzá.
Wow 7.8 - sötét textilek nyomtátásához, vágás és plotterelés nélkül
Kifejezetten fehér toneres nyomtatókhoz fejlesztették, de erős, sötét színek (50% feletti fedettség) esetén használható hagyományos lézer- vagy lednyomtatóval is (hagyományos nyomtató esetén a tonerösszetétel befolyásolhatja, hogy alkalmas-e az adott típusú készülék).
A nyomat csak ott tapad fel a textilen, ahol a grafika van, nem szükséges semmilyen vágás. A T.One transzferpapírtól annyiban tér el, hogy használható bármilyen színes textílián, mert a fehér alap teljesen jól fed, ezért színhű marad a nyomat.
Egy szett két lapból áll: az ún. mSheet hátoldalán magenta színű felirat van, az ún. Tsheet hátoldalán sárga. Az mSheet-et kell nyomtatni. A préseléshez mindenképpen szükséges egy ún. T.Pad szilikonszivacs; illetve a nyomat fixálásához az ún. T.Seal, aminek használata elengedhetetlen a nyomat mosásállóságához.
Nagy nyomáserő leadására képes hőprés szükséges hozzá.
CPM - kemény anyagok dekorálása hőpréssel
Olyan speciális transzferpapír, mellyel szinte bármilyen kemény alapanyag emblémázható, ami sík és bírja a hőt - azaz hőprésbe helyezhető. Maga a papír átlátszó, így nem szükséges körbevágni a nyomatot, semmilyen plusz réteg nem kerül a nyomatra. Fehér toneres nyomtató használatával bármilyen színes termék emblémázható vele, mert a nyomtatott fehér toner megfelelően fedi a tárgy alapszínét. Fehér toneres nyomtató nélkül viszont csak fehér vagy világos termékek emblémázására javasoljuk.
Tükrözve kell nyomtatni, a felvasalás egy menetben történik. Mivel nagyon sokféle termékre felvihető, ezért nincs konkrét préselési beállítás, minden esetben a nyomandó termék határozza meg a hőfokot, időt. Irányadó értékek ide kattintva elérhetőek, de ezek módosulhatnak az egyes alapanyagok függvényében.
RST - kemény, érdes anyagok dekorálásához
Kifejezetten olyan termékek emblémázására használható, mely porózus felületű és nagyjából sík. Ilyen alapanyag például a kezeletlen, csiszolatlan falap vagy a parafa.
Hasonló a CPM transzferpapírhoz, de ennél a típusnál nem a nyomás miatt kerül a nyomat a termékre, hanem a gőzképződés viszi át a tonert. A préseléskor a termékre tesszük a kinyomtatott mintát, erre egy speciális szivacslapot helyezünk, amire vizet permetezünk. A hő hatására a nedves szivacsban gőz képződik a vízből, ez "nyomja át" a grafikát a termékre. Kicsit hasonló a folyamat a háztartási gőzölős vasalóhoz.
Fehér toneres nyomtató nélkül fehér vagy világos termékek emblémázására javasoljuk, fehér toneres nyomtató használatával azonban bármilyen színű termékre felvihető a minta, tökéletesen fed a nyomat.
DCT - vizes matrica, nem hőálló vagy nem sík felületre
Azon termékek emblémázására, melyek egyáltalán nem bírják a hőt vagy speciális ívekkel rendelkeznek, ezért nem férnek be hőprésbe, használható a DCT vizes matrica. Nyomtatás után a mintát körbe kell vágni, majd langyos vízben áztatni. 30-60 másodperc áztatás után a hordozóról rácsúsztatjuk a vékony hártyaréteget - melyen a nyomat található - az emblémázandó termékre, majd a hártya alól pl. egy gumilap segítségével kinyomjuk a vizet.
Igen elterjedt a különbző modellek és makettek dekorálására, de olyan termék is készíthető vele, mint a gyertya.
Bármilyen kemény, nem porózus felületre felvihető, de olyan tárgy emblémázását nem javasoljuk vele, amit mosogatunk (pl. bögre), mert az áztatás során leválhat a hártyaréteg. Abban az esetben ha a kész, emblémázott termékre van lehetőség lakkot (akrill) felvinni, mosogathatóvá válik a termék, hiszen ez egy külső, mechanikai védelmet nyújt a nyomatnak.
Két fajtája létezik: az átlátszó DCT 4.5C használatával fehér vagy világos terméket emblémázhatunk, hiszen a hártyaréteg teljesen átlátszó; míg a fehér alapszínnel rendelkező DCT 4.5W-vel bármilyen színű termékre felvihető (de célszerű körbevágni, hogy ne maradjon a grafika körül fehér téglalap).
Tattoo - Ideiglenes tetoválás
Az ideiglenes tetoválás segítségével bármilyen grafika felvihető emberi bőrre, A4-es méretig. Két lapból áll, melyből az egyiket nyomtatjuk, a másik az ún. GlueSheet (ragasztópapír), aminek segítségével fel tud tapadni a bőrre a nyomat. További szerepe még, hogy maga a festékpor ne érintkezzen a bőrrel. Nyomtatás után a két lapot össze kell kasírozni. Ezután célszerű körbevágni amennyire lehet, hogy csökkentsük a felület nagyságát a bőrön, melyre a ragasztóréteg felkerül.
Felhelyezés előtt a ragasztópapír hordozóját el kell távolítani, arccal lefelé felhelyezni a bőrre, majd egy nedves rongy vagy szivacs segítségével átáztatni a fehér hordozót, amíg az le nem válik.
A kép teljesen vízálló, bőrtípustól függően 3-5 napig marad fent, de dörzsöléssel, aceton segítségével eltávolítható.
A terméket nemzetközi szabványoknak megfelelően bevizsgálták.